top of page

PSA WSF Satellite #1 Results Day One


The 2023 PSA WSF Satellite #1, sponsored by ACE Sports, commences on Thursday, February 16th at the Royal Sg Ujong Club, with both a men's and women's draw.


The event, which has a 32-player draw on both sides, runs from Thursday, February 16 to Sunday, February 19.


In the Men's Round 2, first seed Muhammad Amir Amirul defeated Kuhen Ravendran 11-5,11-3,11-3. Meanwhile, Harith Danial, the second seed, defeated youngster Nickhileswar Moganasundharam. We had one upset in the second round, when 3/4th seed Shamiel Haeyzad lost to 9/16th seeded Korean


Jeongmin Ryu 7-11,9-11,11-9,6-11.

Full Results Day 1

Men 1st Round


Lee Jong Hyuek vs Oon Jayden

Winner: Lee Jong Hyuek (3-1)

6-11, 11-3, 11-5, 11-7


Kuhan Ravendran vs Daarvish Thangaraja

Winner: Kuhan Ravendran (3-2)

11-6, 6-11, 11-5, 3-11, 11-9


Shauqi Haliim vs Kuhen Loganathan

Winner: Shauqi Haliim (w/o)


Yassin Tamer vs Muhammad Awais

Winner: Yassin Tamer (3-0)

11-9, 11-4, 11-5


Hazim Mukhizam vs Low Wa Sern

Winner: Low Wa Sern (0-3)

1-11, 4-11, 5-11


Sunil Kumar vs Lee Won Gi

Winner: Sunil Kumar (3-0)

11-9, 11-5, 11-3


Seung Yong Yeo vs Jia Rong

Winner: Seung Yong Yeo (3-1)

11-6, 11-4, 6-11, 11-8


Muhammad Fayyad Wajdi vs Aniessh Thirulokchandar

Winner: Muhammad Fayyad Wajdi (3-0)

11-0, 11-1, 11-2


Veroon Heng vs Qasim Noorani

Winner: Veroon Heng ( 3-0 )

11-5,11-3,11-7


Fawad Hussain vs Abinaash S

Winner: Fawad Hussain (3-0)

11-3, 11-9, 11-5


Ronan King vs Nickhileshwar

Winner: Nickhileshwar (3-0)

11-2,11-4,11-1


Jeongmin Ryu vs Wong Lee Hong

Winner: Jeongmin Ryu (3-1)

11-7, 5-11, 11-8, 11-3



Men 2nd Round


Nickhileshwar vs Harith Danial

Winner : Harith Danial

11-2,11-7,11-4


Sunil Kumar vs Veroon Heng

Winner : Sunil Kumar

11-2,11-1,11-4


Shauqi Halim vs Low Wa-Sern

Winner : Low Wa-Sern

11-7,11-9,11-1


MinWoo Lee vs Lee JongHyeok

Winner : MinWoo Lee

11-7,11-6,11-5


Jeongmin Ryu vs Shamiel Haeyzad

Winner : Jeongmin Ryu

11-7,11-9,9-11,11-6


Muhammad Fayyad vs Fawad Hussain

Winner : Muhammad Fayyad

11-9, 8-11, 11-7, 11-4


Yassin Tamer vs Seung Yong Yoo

Winner : Seung Yong Yoo

11-9,11-5,11-7


Muhammad Amir Amirul vs Kuhen Ravendran

Winner : Muhammad Amir Amirul

11-5, 11-3,11-3


Women 1st Round


Dakshayani vs Heswiny

Winner: Dakshayani (3-0)

11-1, 11-6, 11-6


Ain Jun vs Shiriiah

Winner: Ain Jun (3-0)

11-4, 11-6, 11-0


Harleein Tan vs Dalila Damia

Winner: Harleein (3-0)

11-2, 11-2, 11-1


Whitney vs Shalini

Winner: Whitney (3-0)

11-3, 11-9, 11-4


Mona Tamer vs Rashmika Shre

Winner: Mona Tamer (3-0)

11-1, 11-2, 11-2


Puteri Rania vs Keertty

Winner: Puteri Rania (3-0)

11-4, 11-4, 11-3



97 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page